Archiwum nowości 2015

""""""""""""

6 grudzień 2015

Hektor - Andrus Raskal Moratus wraz ze swoją przewodniczką zdali egzamin BH oraz zaliczyli testy psychiczne / oddział Radom. Pani Monice i Hektorowi serdecznie gratulujemy. Powodzenia na przyszłość, bo oczywiście liczę, ze będziecie sie szkolić dalej :)

""""""""""""

5/6 grudzień 2015

Cac i Cacib Kassel 2015 - obie wystawy obsługiwane przez klub HZD z sędzią Bothur oraz Schock. Ayo Joyful Moratus dwukrotnie SG z lokatą 4/4. Powoli idzie ku lepszemu, ale na tle konkurentek Ayo ciagle jest hovkiem krótkowłosym. Bardzo pozytywne opisy od obu sędziów wkrótce na osobistej stronie naszej młodej suczki :)

""""""""""""

8 listopad 2015

SV OG Bezirksgruppe Berlin Frohnau - szczęsliwe miejsce dla Jaggera, który zaliczył egzamin BH na niemieckich zawodach kwalifikacyjnych. Początek tego startu nie byl najlepszy, ale po pierwszym nawrocie Jagger wszedł w tryb pracy i do końca egzaminu bardzo ładnie wykonał chodzenie, pozycje, komendę do mnie oraz odłożenie. W częsci socjalizacyjnej bez zarzutu.

Za przygotowanie szczególne podziękowania dla Pavel Markusek :)

075 

http://www.nord-nordost.hovawart.org/index.php/landesgruppe/aktuellesnew/119-aktuelles/551-ipo-quali-nord.html

""""""""""""

24 pazdziernik 2015

IZH Cacib Hannover - Ayko ocena Gut bez lokaty. Zgłaszałyśmy się na tą wystawę ze względu na sędziego Heiko Drechsler ( hodowla Ex Canis Lupus ), którego szanuje jako hodowcę oraz szkoleniowca. Na miejscu organizatorzy zaskoczyli nas zmianą sędziego i to na takiego do którego nie chciałam trafić. Trudno, bywa i tak. Dodam krótko, że o wynikach wystawy decydował koniec smyczy co nie zasługuje na dalszy komentarz. Oficjalne wyniki podaję w linku. Do wglądu, dla chętnych, przetłumaczony opis eksterieru Ayo, który w przeciwieństwie do oceny, bardzo mi się podoba :)

" 14 – miesięczna suka w średnim typie, średnia głowa, pełny zgryz nożycowy. Oczy koloru średniego brązu, poprawnie osadzone uszy, poprawna pigmentacja. VH, HH poprawnie ustawione pod poprawnym kątem. Bardzo ładnie rozwinięta klatka piersiowa. Mocny, prosty grzbiet, poprawny ogon, płynny chód. Obfita sierść koloru średniego blondu, z delikatnymi przejaśnieniami o prostej strukturze oraz średniej długości. Spokojne i przyjazne usposobienie. " 


http://www.olnds.hovawart.org/index.php/izhhann.html

""""""""""""

18 pazdziernik 2015

Jagger Królewska Kraina, nasz Jagger :), zdał egzamin BH. Tym samym przekonał nas, że potrafi ogarnąć głowę na zupełnie obcym placu. Wobec faktu, że nie posiadamy zdjęć z egzaminu, a Jagger ciągle czeka na swoją osobistą stronę, kilka fotek naszego psa z września. 

038 039 056 

045 

039 2 043 073 

""""""""""""

12 pazdziernik 2015

Fajka, w seniorskim wieku, celebryci na całego. W kalendarzu klubu RZV na 2016 rok zimowy portret Fajki prezentuje miesiąc luty. To chyba bonus na jej drugie, oficjalne urodziny, a my znowu mile zaskoczeni musimy zakupić ów kalendarz :)

http://www.nord-nordost.hovawart.org/images/stories/hovawart_kalender_2016.pdf""""""""""""

8 pazdziernik 2015

Ayrton Grand Moratus na treningu u Patryka Krajewskiego. Radość przewodnika i psa = radość hodowcy. Za zdjęcia ogromne podziękowania dla Patrycji Pec  :)

https://picasaweb.google.com/107394893668483320110/AyrtonGrandMoratusErt

 ert5 

""""""""""""

7 pazdziernik 2015

Fajka podoba się w ojczyznie rasy, więc jej zdjęcie zamieszczono na stronie głównej Landu Süd Klubu RZV. Czuję, że to zasługa Bettiny Sachs. Malutka niespodzianka, taki drobiazg, ale bardzo cieszy :)

http://www.sued.hovawart.org/


""""""""""""

3 pazdziernik 2015

Zgodnie z moimi przewidywaniami na tegorocznych mistrzostwach hovawartów klubu RZV w konkurencji IPO3, ojciec miotu A Moratus - Lasko vom Hause Luka, poprawił pozycję sprzed roku i wskoczył na podium zajmując trzecią lokatę z wynikiem 269 pkt . Egzamin IPO3 jest składową trzech dyscyplin: tropienia - ślad sportowy, posłuszeństwa i obrony. W tym roku Lasko uzyskał znakomity wynik w tropieniu 99 pkt, nie najlepszy jak na swoje możliwosci oraz doświadczenie w posłuszeństwie 79 pkt oraz przyzwoity wynik z obrony 91a pkt. Trzeba dodać, ze starty na tym poziomie sportowym są bardzo trudne. Przygotowanie do egzaminów IPO wymaga wieloletniej, konsekwentnej pracy oraz poświęcenia ze strony przewodnika. Z całego serca gratulujemy Lasko i Reinholdowi. Jako wierni kibice tej pary wierzymy, że za rok Panowie przebojem wkroczą na jeszcze wyższy stopień podium :)

Oficjalne wyniki:

http://www.bawue.hovawart.org/index.php/component/content/article/38-aktuelles/435-ipo-dm-2015.html

rzv 

""""""""""""

29 wrzesień 2015

Kilka zdjęć pokoleniowych: babcia miotu A Moratus - Collin Ex Canis Lupus w wieku 12,5 roku, matka miotu A Moratus - Fayenne vom Pfarrhof i Moratusy na NZB w Lubben. Na osobistej stronie Fajki link do albumu z jej nowymi zdjęciami :)

Link do zdjęć z NZB - nie ma ich dużo, ale za te którymi dysponuje serdecznie dziekuję Agnieszce i Leszkowi.

https://picasaweb.google.com/107394893668483320110/MiotAMoratusNZBLubben

  270 089 307      

050  065  116

106 133

 

""""""""""""

19 wrzesień 2015

Miot A Moratus FCI w liczbie 4 ( Diablo, Ayko, Skiper, Ert ) zaprezentował się na klubowym ( RZV ) przeglądzie miotów, niedaleko polskiej granicy, w miejscowości Lubben. Pod kątem eksterieru oraz psychiki psy oceniała sędzia Kirsten Wesche. Jako pozorant bawił się z psami Michael Sachs, co nas bardzo pozytywnie zaskoczyło. Michi jest właścicielem babci miotu A - Collin ex Canis Lupus, którą z checią przedstawił wnukom. Na przegląd zgłosiliśmy 6 Moratusów. Na miejsce dojechały 4 za co jestem ich właścicielom ogromnie wdzięczna. Żal, że nie było Bikili, którego pani w ostatnim momencie zrezygnowała z wyjazdu. W przypadku Freda zadecydował losowy przypadek. Magda, mocno trzymamy kciuki za Michała!

Cała czwórka, która dotarła na miejsce zaprezentowała się bardzo dobrze. W dwóch przypadkach zabrakło obycia właścicieli z imprezą kynologiczną. Bardzo jednak się starali i przyjmowali wszystkie sugestie sędzi do wiadomości. U całej czwórki Moratusów nie stwierdzono wad eksterieru. Wszystkie psy są bardzo żywe, lubią się bawić, nie miały żadnych problemów z kukłą oraz grupą ludzi. W dwóch przypadkach psy potrzebowały wyraznej pomocy właściciela przy łańcuchu. Te same Moratusy czuły się nieco niepewnie podczas badania oraz mierzenia. Należy nad tym popracować :)

Bardzo dziękuję właścicielom Diablo, Erta i Skipera za pozytywną decyzję o dalekim wyjezdzie, zaangażowanie oraz wspólny spacer w Mieczewie. Serce rośnie na widok wzajemnego zauroczenia psów i ich ludzi. Mam nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się w jeszcze większym gronie.

Ayo NZB - film część pierwsza:

https://www.youtube.com/watch?v=6XfUUhD38bs

część druga:

https://www.youtube.com/watch?v=yewpcQS958c

""""""""""""

16 wrzesień 2015

Bardzo miła niespodzianka czyli spotkanie z Borą ( Aretha Respect Moratus ) i jej Państwem. Bora, w drodze urlopowej, przyjechała do nas aż z Zakopanego sprawiając nam wielką frajdę. Szkoda, że nie będzie jej na zbliżającym się NZB, bo mogłaby pochwalić się swoją odwagą, pewnością siebie i inteligencją. Serce rośnie na widok wzajemnego zauroczenia Bory i jej Państwa. Krótko pisząc - Bora robi wrażenie. Respect :)

019 028 096 

041 098 

""""""""""""

6 wrzesień 2015

Na Krajowej Wystawie Psów Rasowych Iłża - oddział Radom pokazała się Nutka ( Alanis Guardian Moratus ). Wraz ze swoim panem stanęła na lokacie 2/2 otrzymując ocenę doskonałą i bardzo ładny opis. Nutka podobnie do Ayo jest w okresie utraty okrywy włosowej, ale głowa do góry, wkrótce pojawi się nowa sierść, a my będziemy mocno trzymać kciuki za kolejne starty tej pary. Za zdjęcia dziekuję Patrycji Pec :)

nutka nuta 2

Z kolei Diablo ( Amy Valery Moratus ) wyśmienicie bawiła się nad morzem. Za zdjęcia podziękowania dla Buśkowego Państwa. Diablo to prawdziwa podróżniczka - ciągle w trasie i to nie tylko w swojej królewskiej przyczepie :)

dsc0605000000 dsc059190000 

""""""""""""

28 sierpień 2015

Od dziś zapraszam do odwiedzania osobistej podstrony Ayo. W miarę możliwości będziemy ją sukcesywnie uzupełniać. Zainteresowanych podstroną Jaggera zapraszamy na początku 2016 roku.

""""""""""""

22/23 sierpień

Dwie międzynarodówki w Lipsku i dwie oceny Gut dla Ayko. W uzasadnieniu oceny obniżone za brak kondycji wystawowej czyli za brak włosów. Opisy niezłe ku mojemu zaskoczeniu. Sam Lipsk jak to Lipsk - specyfika tej wystawy nie zmienia się od lat. Współtowarzyszkom podróży bardzo dziękuję za wesoły weekend. Towarzysko było bez zarzutu. Vivat za sukces polskich hovawartów Tosi i Totusa, którzy zostali niemieckimi championami :)

My nie składamy broni. Planujemy kolejne wyjazdy na niemiecką wystawę :)""""""""""""

8 sierpień 2015

Dzisiaj swoje pierwsze urodziny obchodzi Miot A czyli Fajolaski. Naszym Roczniakom życzę przede wszystkim zdrowia, a dodatkowo pełnych, smakowitych misek, twórczych i aktywnych spacerów oraz zadowolenia ze swoich Ludzi :)

tort 

""""""""""""

1/2 sierpień 2015

Tegoroczne lato stoi u nas pod znakiem wystaw. W ostatni weekend odważyłyśmy się wybrać w podróż do Bremen, aby na dwóch wystawach poddać ocenie eksterieru Ayo. Na Międzynarodowej Wystawie o Cacib sędzia Kirsten Wesche/RZV przyznała nam lokatę 1/4 z oceną Sg oraz wnioskiem na młodzieżowego championa Niemiec. Drugiego dnia sędzia Petra Krivy/RZV sprezentowała nam lokatę 2/4 z oceną Sg i rezerwowym wnioskiem na championa Niemiec. Nasza wyprawa była bezczelnie odważna ze względu na ekstremalny brak okrywy włosowej u Ayo oraz moje nieliczne doświadczenia handlerskie. Wyniki przerosły wszelkie oczekiwania, więc radości nie ma końca. Nieporównywalnie większy sukces odniosła na obu wystawach nasza towarzyszka podróży Tosia Hovki Lusi, która wraz z Panią wybiegała podwójnego BOBa co oczywiście uczciliśmy szampańskim toastem. Vivat Bremen - było wspaniale :)

Za zdjęcia podziękowania dla naszej nowej znajomej Silke :)

236 hovawart  240 hovawart  2 623 hovawart  

621 hovawart  625 hovawart  628 hovawart

""""""""""""

18 lipiec 2015

6 Krajową Wystawę Psów Rasowych II Grupy FCI Koszalin 2015 zapamiętamy z powodu ukończenia przez Ayo młodzieżowego championatu. Sędzia Malgorzata Sowińska-Trębala oceniła naszego łysego podlotka pozytywnie ( medal złoty, ocena doskonała, lokata 1/1 ) dokładając do tego tytuł Zwycięzca Młodzieży i BOS.

img 9488 img 9465 img 9467 

 img 9478

A po wystawie lub treningu nagradzamy się w ten sposób :)

img 9421 img 9396

""""""""""""

12 lipiec 2015

Na Międzynarodowej Wystawie Psów Rasowych w Warszawie udanie zadebiutowała Nutka ( Alanis Guardian Moratus ). Nasza 11-to miesięczna dziewczyna na swojej pierwszej wystawie zaprezentowała przyjazne usposobienie i doskonały eksterier. Sędzia Katarzyna Fiszdon przyznała Nutce ocenę doskonałą oraz lokatę 2/2. Dla Nutki i jej Pana ogromne gratulacje. Powodzenia na przyszłość :)

nuta nuta1

""""""""""""

5 lipiec 2015

Krajowa Wystawa Psów Rasowych Gorzów - tym razem Ayko na lokacie 2/2 z oceną doskonałą i medalem srebrnym. Rano wystawa, a po południu spotkanie z Hektorem i jego Państwem. Bardzo dziekuję za tą przyjemność właścicielom Hektora/Andrus Raskal - piękny pies nam rośnie. Niestety przez osłabiający upał zdjęć brak :)

Podziękowania dla Kasi Godlewskiej za zdjęcia z wystawy w Gorzowie.

gorzow gorzow2

""""""""""""

27/28 czerwiec 2015

Nasze cykliczne zajęcia z Frolenko Trening tym razem miały miejsce w Stobnie i Koszalinie. Ayo i Jagger pobierali lekcje posłuszeństwa oraz obrony sportowej. Z nowym bagażem doświadczeń wracamy na swój plac.

img 9136 img 9137

img 9346 img 9374

""""""""""""

21 czerwiec 2015

Krajowa Wystawa Psów Rasowych Gdynia Kolibki - ocena doskonała, lokata 1/1, Zwycięzca Młodzieży plus tytuł Zwycięzca Płci Przeciwnej dla Ayko. Tym razem zdjęć brak :)

""""""""""""

14 czerwiec 2015

Niemiecka wystawa klubowa Clubsiegerschau Hovawart RZV Schwarmstedt za nami. Dziesięciomiesięczna Ayko u sędziego Helge Ludvig otrzymuje ocenę bardzo dobrą bez lokaty ( Niemcy nie przyznają w klasie młodzieży oceny doskonałej ), ale za to z pięknym opisem. Trzeba dodać, że Ayko w stawce 10 suk była jedyna blondyną, co oznacza, że wystawiający doskonale wiedzieli jakie hovy prefereuje sędzia. Nam to zupełnie nie przeszkadzało, a Ayko zaprezentowała się wyśmienicie. Budujący opis pozwala bez obaw patrzeć w przyszłość. Stanowi też unikatowy glejt od Helge Ludvig, który zakończył na tej wystawie karierę sędziego eksterieru.

11426820 1014118848623125 159752715 n ayo css

Dziesięciomiesięczna, średniej wielkości, bardzo żywa blond suka z doskonałym pigmentem, typową głową, poprawnymi uszami, średnimi brązowymi oczami. Pełny zgryz nożycowy. Doskonały chód, bujny włos koloru średniego blondu z poprawnymi rozjaśnieniami. Poprawny anatomicznie ogon, o bardzo dobrej długości, jest w ruchu wysoko uniesiony. Bardzo dobry typ.


Polskiej ekipie gratuluję wspaniałych wyników oraz dziekuję za wyśmienite towarzystwo. Miłe, wręcz wzruszające było dla mnie spotkanie z hodowcą Fajki - Bettiną Sachs. Za zdjęcia Ayko dziękuję Lucynie Dissarz. Zapraszam do oglądania mojego albumu z wystawy :)

https://plus.google.com/photos/107394893668483320110/albums/6161305942070868209


11543197 993189344046973 249267072 o 11639204 993189337380307 626776932 o 11539683 993189497380291 208700048 o 

""""""""""""

31 maj 2015

Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych o Cacib Leszno 2015 -  debiut Ayko w klasie młodzieży z lokatą 1/2, złotym medalem, oceną doskonałą oraz tytułami Zwycięzca Młodzieży i Najlepszy Junior. Miłe zaskoczenie ze strony czeskiego sędziego Petra Rehanka, który oceniał psy głównie po ruchu. Na pewno zapadnie nam w pamięci niezwykły opis "głowa jeszcze niegotowa, ale ruch supr" :)

Za zdjęcia dziękuje Iwonie Król Rożek.

leszno4 leszno1 leszno

""""""""""""

25 maj 2015

Ayko ( 9 miesięcy ) wyrasta na rasowego skoczka do wody, nurka i pływaka. A że mieszkamy nad wodą, to z wymienionych przyjemności korzysta codziennie budując porządne mięśnie :)

img 8566 img 8584

img 8604 img 8552

""""""""""""

13 maj 2015

Po majówce mobilizacja śladowa - pracujemy nad tempem, które jest za szybkie oraz nad uspokojeniem na podstawie i na początku śladu ( nasza zmora ). Ayko wyraznie czerpie przyjemność z treningów tropieniowych, co okazuje radosną aktywnością ogona. Przed nami ogromna praca  :)


https://www.youtube.com/watch?v=lFRc50Lxacc


""""""""""""

7 maj 2015

Ayrton Grand Moratus ze swoim Panem na treningu obrony u Patryka Krajewskiego w Warszawie. Bardzo się cieszę, że Ert trochę dłuzej poczekał na swoich wymarzonych Ludzi. Dzięki nim może teraz wykorzystać swój potencjał oraz chęć do współpracy z człowiekiem. Gryzienie i aportowanie było ulubionym zajęciem tego "malucha" i widać, że tak mu zostało :) 

ert ert1 ert8

ert4 ert7 ert2

ert3 ert10 ert6

""""""""""""

1/3 maj 2015

Majówka jak zwykle z psami, jak zwykle na wyjezdzie. Tym razem odpoczywaliśmy aktywnie na Pojezierzu Drawskim. Przy okazji wyjazdu skrzystaliśmy z treningów obrony i śladów :)

img 8196 img 8478

""""""""""""

15 kwiecień 2015

Ayo - 8 miesięcy, nie tylko sama, ale również ze swoją mamą i Jaggerem.

img 7970 img 7270 img 7978

""""""""""""

11/12 kwiecień 2015

Perwsze tegoroczne kąpiele w morzu, a jako bonus gryzienie rękawa w Koszalinie. Niestety, tym razem z gryzienia zdjęć brak :)

img 7375 img 7423 img 7401

img 7481 img 7488 img 7491

""""""""""""

8 marzec 2015

Aktywnie przepracowany Dzień Kobiet w Mieczewie. Za świetne zdjęcia podziękowania dla Kasi Godlewskiej. Ayko i Jagger w przeciwieństwie do mnie bardzo lubią tropienie sportowe. Nie pozostaje mi nic innego jak zabrać się do roboty na śladach :)

dzien k dzien k1 dzienk15

dzienk14 dzienk19 dzienk2

dzienk3 dzienk4

dzienk6 dzienk8 dzienk7

""""""""""""

2 marzec 2015

Tak jakoś nam się daty zbliżyły z Fajki siódmymi urodzinami i siódmym miesiącem Ayo. Moje dziewczyny - Fajka 7 lat, Ayo 7 miesięcy :)

img 7019 img 6997

""""""""""""

19 luty 2015

W odwiedzinach u Bikili. Bardzo dziękujemy za spotkanie i wspólny spacer :)

img 6446 img 6462 img 6486

""""""""""""

19/22 luty 2015

Wrócilismy do rzeczywistości po obozie szkoleniowym z Patrycją Frolenko. Na terenach Stajni Wolica zmierzyliśmy się z podstawami posłuszeństwa oraz z nowym pozorantem w obronie sportowej. Bardzo pouczający weekend treningowy.

Album fotograficzny w przygotowaniu :)

ayo wolica3 ayo wolica1 ayo wolica2

""""""""""""

14 luty 2015


Na Walentynkowej Wystawie Psów Rasowych w Bydgoszczy pokazał się Jagger. Uszaty, u sędziego z Serbii, wybiegał złoty medal z oceną doskonałą bez wniosku cwc (za zakręcony w ruchu ogon) . W ten sposób zebraliśmy komplet ocen wystawowych wymaganych do hodowli. 
 


""""""""""""

8 luty 2015

Miot A kończy pół roku. Ładnie nam rosną nasze Fajolaski. Za zdjęcia dziękuję właścicielom Buśki i Skippera. Do tej dwójki przyłącza się Ayko.

dsc02278 dsc02263

img 0967 fullsizerender

img 5826 img 5836 img 5813