Hodowla 


img 1867

 Moratus FCI


 

Przydomek hodowlany nr 147106 zarejestrowany w FCI w dniu 27.02.2006

Przydomek hodowlany stanowi moją własność.

Nie wyrażam zgody na jego wykorzystywanie bez mojej wiedzy!

 

 

Kurs dla hodowców certyfikat RZV/VDH - 29/30 Styczeń 2011/ Rückersbach

 

 

zucht

 

 

Cele hodowlane:

 

 

Zdrowie, zrownoważony charakter, sprawdzone - niemieckie pochodzenie.

 

Tylko zdrowe psychicznie i fizycznie psy mogą z powodzeniem funkcjonować zarówno w sporcie jak i hodowli oraz w kontaktach z rodziną.

 

W mojej hodowli chciałabym dodatkowo postawić na psy temperamentne, odważne, gotowe do współpracy z człowiekiem, niekoniecznie nadzwyczaj piękne, ale poprawne eksterierowo. Moim ulubionym typem hovawarta jest pies aktywny, zwinny, lekki w ruchu. Tak więc przyszły nabywco szczeniaka, jeśli chcesz się zdecydować na hovawarta w Moratusie, przygotuj się na prawdziwe wyzwanie oraz pracę nie tylko nad swoim psem, ale również nad sobą :)

W doborze hodowlanym bardzo ważne jest dla mnie niemieckie pochodzenie obojga rodziców. Po odbyciu kursu hodowlanego w niemieckim Klubie RZV, w Ruckersbach, wspomagam się bazą hodowlaną tegoż Klubu nazywaną Dogbase Hova. Aktualizację bazy nabywam co roku, aby na bieżąco pogłębiać swoją wiedzę o hovawartach. Baza zawiera jawne, bardzo istotne informacje na temat zdrowia, psychiki, egzaminów, osiagnięć oraz potomstwa nie tylko poszczególnych psów, ale także całych linii hodowlanych. Nie wyobrażam sobie podejmowania istotnych decyzji hodowlanych bez jej pomocy. Z założenia korzystanie z bazy ma prowadzic do wykluczenia zbyt ryzykownych kojarzeń. 

 

W mojej hodowli szczenięta pierwsze 3 do 4 tygodni spędzają w domu.  Pózniej, jeśli warunki atmosferyczne pozwalają, przenosimy się do ogrodu na plac zabaw. Tutaj maluchy zużywają energię, bawią się, poznają świat, przyjmują licznych gości, odwiedziny dzieci. W 7 tygodniu odbywamy pierwsze wycieczki samochodowe, aby szczenięta nie miały problemu z podróżą do nowego domu. W ósmym tygodniu następuje czas rozstań. Małe Moratusy, odrobaczone i zaszczepione, wyruszają do swoich nowych domów wyposażone w paszport, książeczkę zdrowia, wyprawkę szczeniaka oraz metrykę. Z właścicielami moich szczeniąt staram się pozostawać w stałym kontakcie, ponieważ wyznaję zasadę, że rola hodowcy nie kończy się po odchowaniu szczeniąt.

Tutaj można zobaczyć jak odchowuję szczenięta, a poniżej zdjęcia i film z naszego placu zabaw.

 

 

img 1903 img 1906

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=4GKqYfjJHaY

 

 

 

Dobry hodowca: 

 - jest uczciwy wobec siebie i oprócz mocnych stron swojej suki lub psa, musi znać równie dobrze, słabości partnerów hodowlanych oraz ich przodków.

 

- nie jest zainteresowany korzyściami finansowymi w związku z hodowlą. Przeciwnie, posiada wystarczająco dużo pieniędzy, aby pozwolić sobie na prowadzenie hodowli.

 

- dysponuje odpowiednią ilością czasu. Szczeniętami może się zajmować przez cały okres wychowu, a więc minimalnie osiem tygodni.

 

- ma również pomocników, którzy mogą go wesprzeć lub zastąpić.

 

 - zdobył wiedzę w zakresie genetyki, właściwych zagadnień z zakresu weterynarii, odpowiedniego dla rasy odżywiania. Analiza zachowania oraz wiedza dotycząca celów i organizacji odpowiedniego wychowania są mu znane.

 

- dysponuje właściwej wielkości powierzchnią. Jego szczenięta żyją razem z nim w domu. Trochę większym zapewnia zabawę na placu zabaw znajdującym się w ogrodzie stwarzającym szereg możliwości rozwoju fizycznego i testowania swoich umiejętności.

 

- bliska jest mu pedagogika szczeniąt. Wie, jakie doświadczenia musi zapewnić swoim małym podopiecznym.

 

- jest w stanie ocenić, czy ludzie chętni do nabycia szczeniaka są odpowiedni do hodowli hovawarta. Nie sprawia mu trudności odmówienie w niektórych przypadkach wydania psa.

 

- jego odpowiedzialność za szczenięta nie ogranicza się do ośmiu tygodni, lecz również wykracza poza ten okres. Ma świadomość, że czasami będzie musiał przyjąć psa z powrotem.

 

 

 

 

Zanim kupisz psa
 - nie kieruj się impulsem, nie kupuj psa jako prezent. Pamiętaj, że na właściwego psa można czekać długo.

 

 - przygotuj się na życie z nowym przyjacielem mentalnie, teoretycznie i praktycznie. Odwiedż różne hodowle, poznaj rasę, zaobserwuj jak jej przedstawiciele pracują na zawodach sportowych albo jak pokazują się na wystawach psów rasowych. Zastanów się czego będziesz oczekiwał od swojego pupila.

 

 - przemyśl swoją decyzję bardzo poważnie. Musisz być pewien, że chcesz wziąć odpowiedzialność za nowego członka rodziny na najbliższe kilkanaście lat.

 

 - pamiętaj, że z cudownego szczenięcia, po paru miesiącach wyrośnie być może piękny, ale jednocześnie duży, aktywny oraz wymagający pies.

 

 - pamiętaj, że Twój nowy przyjaciel będzie potrzebował Twojego towarzystwa oraz zaangażowania w wychowanie, szkolenie, codzienny spacer i zabawę. Powinieneś zatem tak zorganizować swój czas, aby pies nie czuł się samotny.

 

- przyjmij do wiadomości, że w koszt utrzymania psa wchodzi wyżywienie oraz zaopatrzenie w preparaty mineralno-witaminowe, a także szczepienia przeciwko chorobom wirusowym. Weż również pod uwagę fakt, że generalnie im pies większy, tym wyższe koszty utrzymania, leczenia oraz wyżywienia.

 

- pamiętaj, że życie z psem pod jednym dachem powinno być przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

 

 

 

 

Wymagaj i sprawdzaj
 

Szczeniak kupowany od legalnego hodowcy zawsze musi mieć metrykę oraz książeczkę zdrowia z dokonanymi szczepieniami oraz odrobaczeniami.

 

Dodatkowo każde szczenię pochodzące z legalnej hodowli musi posiadać tatuaż lub chip. Tatuaż wykonuje zazwyczaj pracownik Związku Kynologicznego przed przeglądem miotu. Tatuaż składa się z litery i trzech cyfr, litera może poprzedzać cyfry lub następować po nich. Tatuaż wykonuje się w uchu lub pachwinie psa. Chip wszczepiany jest pod skórę, w okolicach karku szczeniaka.

 

Przed podjęciem decyzji o kupnie szczeniaka powinieneś wymagać i sprawdzić u wybranego hodowcy:

 

 - rodowody matki i ojca przyszłych szczeniąt z wpisami potwierdzającymi ich uprawnienia hodowlane (pieczęć SUKA HODOWLANA i pieczęć PIES REPRODUKTOR ). Dokumenty potwierdzające zaliczenie testów psychicznych do hodowli oraz trzy oceny z wystawy psów rasowych dopuszczające do hodowli.

 

- certyfikaty prześwietlenia wykluczającego dysplazję stawów biodrowych (wynik HD-A lub HD-B). Jeżeli ojciec szczeniąt nie mieszka w Polsce, hodowca ma obowiązek zapoznać Cię z wszelkimi dostępnymi informacjami na jego temat, łącznie z jego rodowodem.

 

  - dyplomy potwierdzające osiągnięcia rodziców na zawodach sportowych, egzaminach i wystawach psów rasowych a także wszelkie inne dyplomy lub certyfikaty zdrowotne, którymi hodowca reklamuje się na swojej stronie www oraz w ogłoszeniach o hodowli.

 

 Niezbędne jest również osobiste zapoznanie sie z hodowlą, z  rodzicami szczeniąt, a jeżeli ojciec miotu mieszka daleko, to przynajmniej z matką. Nie zapomnij sprawdzić w jakich warunkach urodzą się i odchowają szczeniaki.

 

 

 

crazy malutka   dsc00483